BOLU'DA KANSERDE ERKEN TEŞHİS FARKINDALIĞI İÇİN PEDALLAR ÇEVRİLDİ. - Beşkavaklar Aile Sağlığı Merkezi
BOLU'DA KANSERDE ERKEN TEŞHİS FARKINDALIĞI İÇİN PEDALLAR ÇEVRİLDİ.
03 Nisan 2018 Salı - 15:06
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir

BOLU’DA SAĞLIK ÇALIŞANLARI, RESMİ KURUMLAR, TABİATIN KALBİ BOLU BİSİKLET DERNEĞİ, HALK VE ÖĞRENCİLER KANSERDE ERKEN TEŞHİS FARKINDALIĞI İÇİN BİSİKLETE BİNDİLER.

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası Etkinlikleri kapsamında; 01.04.2018 Pazar günü, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen, Bolu Belediyesi, tüm resmi kurum ve kuruluşlarının ve Tabiatın Kalbi Bolu Bisiklet Derneğinin destek verdiği Bisiklet Turu düzenlendi. "BOLU HALKI KANSERE İNAT BİSİKLETE BİNİYOR" etkinligine; Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Halk Sağlığı Başkanı, Bolu T Tipi Cezaevi 2. Müdürü ve çalışanları, Genclik Hizmetleri İl Spor Müdürlüğü Bisiklet ekibi, Bolu Belediyesi bisiklet ekibi, ögrenciler ve halkın katılımıyla düzenlenen etkinlikte Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr. Büşra DELİGÖZ kanser hakkında konuşma yaptı. Konuşmasında DELİGÖZ;
Türkiye'de özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanserinin erken tanısı konusunda ulusal tarama programlarının olduğunu,
• 30-65 YAŞ KADINLARDA 5 YILDA BİR RAHİM AĞZINDAN SÜRÜNTÜ ÖRNEĞİ ALINMASI,
• 40-69 YAŞ KADINLARIN MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS İÇİN MAMOGRAFİ ÇEKİLMESİ ve
• 50-70 YAŞ KADIN VE ERKEKLERDE KALIN BAĞIRSAK KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS İÇİN DIŞKIDA GİZLİ KAN TESTİ YAPILMASININ KANSERİN ERKEN TEŞHİSİNDE ÖNEMLİ YER ALDIĞINI BELİRTTİ.

BU TESTLERİN; KETEM’DE, AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE VE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDE ÜCRETSİZ yapıldığını söyledi ve halkımızı tarama testlerini yaptırmaya davet etti. 
Ayrıca DELİGÖZ, bazı kanser türlerinin ve hastalıkların (kalp-damar, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, depresyon vs) önlenmesinde fiziksel aktivitenin insan hayatındaki öneminden bahsetti. Bisikleti daha sık kullanarak çevre kirliliğinin önüne geçmede yardımcı olacağını söyledi.
Son olarak da, Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz da; kanserden korunmanın çok önemli oldugunu kanserde erken teshis icin tarama yaptırmak gerektiğini söyledi ve katılan herkese teşekkür etti. Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz'ın verdiği startla bisiklet turu başladı. 
“Sağlık personeli, belediye, resmi kurumlar, dernekler ve halk el ele, kanser sana güle güle”

Etiketler : Bolu, kanser, erken tanı, ,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.